Intercom.
Již řadu let s mou drahou polovičkou cestujeme na motorce po naší vlasti i po Evropě. Vždy jsm si říkal, jak by bylo dobré mít nějaký intercom mezi řidičem a batůžkem. V loňské sezóně jsem koupil intercom v akci motodoplňků, která proběhla v řetězci Lidl. Za 799,-Kč bylo možné pořídit velice jednoduchý a bezdrátový intercom – vysílačku Topcom Twintalker 6800 PMR s komunikační sadou pro motocyklisty.


Technická specifikace
Topcom Twintalker 6800 PMR:
* PMR radiový přístroj s headsetem pro příjem handsfree
* Dosah do 5 km
* Jednoduchá obsluha z řidítek
* Hlasové ovládání, stopky/hodiny, podsvícený displej
* Kanály: 8/CTCSS:38/5 vyzváněcích tónů
* Včetně nabíječky (220V), autonabíječky (12V), 4 tužkových baterií a připevňovacího klipu na pásek
* 3 roky záruka
* Cena za dvě jednotky byla 1598,- KčIntercom je sice nazván jako „bezdrátový“, ale to je jen mezi oběma účastníky! Jinak je vysílačka propojená kabeláží se sluchátky a další kabel je ke tlačítku k zapínání hovoru (na rukáv spolujezdce, nebo řidítka řidiče). A pokud by docházela baterie je ještě nutno připojit kabel od 12V nabíječky. Takže zas tak úplně bezdrátový není a to nemluvím o tom, že do těsné kožené kombinézy musíte někam nacpat vysílačku!

          

Jelikož se jedná o vysílačky, tudíž je možná jen jednosměrná komunikace! To znamená, že dokud neuvolní mluvící účastník tlačítko, nemůže druhý odpovědět. Zesilovač má nedostatečný výkon a tím nízkou úroveň hlasitosti ve sluchátkách! Do rychlosti 60 km/h bylo rozumět každému slovu, ale s přibývající rychlostí stoupal hluk a od 80 km/h byl intercom de facto nepoužitelný! Navíc volba vysílacích frekvencí je poměrně omezená a tak se nám několikrát stalo, že se nám napojil do hovoru jiný účastník. Dokonce jsme pokecali i s rodinkou na kolech! :-)
Mikrofon i sluchátka jsou přichyceny na suché zipy a při sundavání přilby jsme občas vyndali i sluchátko! Nakonec jsme po pár vyjížďkách usoudili, že po městě si vše můžeme říci normálně při otevřeném plexi a tu drátárnu klidně oželíme! Vše jsem zabalil zpět do krabic a prodal za poloviční cenu na inzerát. Můj názor je ten, že použít to bez handsfree jako obyčejnou hlasitou vysílačku a např. na dovolené zavolat třeba z hotelového baru na pláž manželce, abych ušetřil za mezistátní hovor ano, ale na motorku je to naprosto k ničemu! :-(
Letos jsem se od kamaráda Anderse dozvěděl o jeho rozhodnutí pořídit si pro sebe a batůžek na cestu do Norska od firmy Cellular Line Interphone
nový výrobek F4. Četl jsem dobré recenze na Motorkářích i v ČMN, ale samozřejmě mě více zajímaly osobní zkušenosti běžného uživatele. Tak jsem je po návratu z jejich cesty oba vyzpovídal a po jejich kladném hodnocení jsem se rozhodl i já pro zakoupení tohoto zařízení.

                    

Technická specifikace
Cellular Line Interphone F4:
* Plně duplexní přístroj
* DSP filtr (digitální rušení nežádoucího hluku, šumů)
* Dosah až 500 metrů (v otevřeném prostoru)
* Automatické nastavení hlasitosti (Kompenzace rychlosti a okolního hluku zvýšením hlasitosti)
* Zcela voděodolná a vyjímatelná miniaturní řídící jednotka
* Lithiová baterie
* Výdrž baterie: až 10 hodin (závislé na využívání nejrůznějších funkcí interphone)
* Výdrž baterie v pohotovostním režimu: až 700 hodin * Doba nabíjení: 3 hodiny
* Hmotnost: 83g včetně sluchátek a mikrofonu * Bezdrátové hi-fi stereo spojení s Bluetooth A2DP s mobilními telefony
* Vzdálené ovládání funkcí přehrávače
* Upozornění na příchozí telefonní hovor zvoněním
* Cena za dvě jednotky + 2 dvojité nab. na 220V + sety pro 4 přilby /Twin Pack F4 Plus/ je 7.580,-KčPro koupi jsem na Andersovo doporučení navštívil renomovaného prodejce - firmu Touratech sídlící v Modleticích u Prahy. Nejen, že mají dobré ceny a mají i vše skladem a zároveň mají zdejší prodejci potřebné odborné znalosti a poskytnou i případnou instruktáž s předvedením výrobku!Při zvažování jakou sadu koupit, byly dvě možnosti. Buď koupit sadu pro dvě přilby, se sety do dvou integrálek, nebo cenově zvýhodněnou sadu pro dvě přilby se sety do dvou integrálek a dvou otevřených přileb za 7.580,-Kč. Rozdíl, je sice asi 500,-Kč, ale za to máte dva mikrofony, dva konektory a čtyři sluchátka a další dvojitou nabíječku na 220V jako ND. Tato částka navíc, vzhledem k vysoké pořizovací ceně myslím už nehraje roli. Za tutéž cenu 7.580,-Kč mají
jinde sadu jen se sety pro 2 integrálky s jednou dvojitou nab. na 220V.
I když vám přidají jednu 12V nabíječku pro jednu jednotku jako „dárek zdarma“ myslím, že to výhodnější není.

(Pozn. Cena paketu byla ještě o 500,-Kč nižší, než mají na stránkách Touratechu uvedeno v
ceníku.)Tak jsem vzal sadu F4 Twin Pack Plus. K ní se dá samozřejmě také dokoupit 12V nabíječka se zapalovačovou zástrčkou pro nabíjení dvou jednotek, ale ta stojí téměř 800,-Kč. Což je dost drahé. Tak jsem ji vyřešil na radu Anderse dodatečnou koupí 12V nabíječky pro telefon iPhon a iPod z 12V na 5V/700mA za 190,-Kč a z druhé (nepotřebné) síťové dvojité nabíječky z koupeného paketu použil rozdvojený Y kabel s konektory a předělal si ji na nabíječku obou jednotek najednou z 12V zásuvky u motorky.Do našich přileb Shark S800 Boreal šlo vše namontovat na přiložené lepicí pásky 3M bez jakéhokoliv zásahu do konstrukce přilby, nebo vnitřní výstelky! Jediné, co jsem udělal, je přišití konce kabelu s konektorem ke spodní části výstelky, aby kabel nevylézal více, než je třeba.

 

Spárování obou jednotek je otázka několika vteřin. Spárování telefonu s jednotkou také. Oba telefony máme v kufru a každý si hovor ze svého telefonu přijme pouze hlasem. (Po zazvonění do sluchátek třeba slovem „ANO“) Spolujezdec hovor neslyší! Telefonování i vzájemná komunikace je srozumitelná i při jízdě na dálnici.

  
Seznam telefonů kompatibilních s Interphone F4
                    
                                         Prezentační video ZDE.


Stereofonní poslech a dostatečný výkon vám zaručí jasný a srozumitelný příjem i ve vyšších rychlostech. Hranice srozumitelnosti je individuální podle typu přilby. V našich přilbách Shark S800 je rozumět až do rychlosti 180km/h pak už okolní hluk splývá s hovorem. Což je pro cestování a vyjížďky naprosto dostatečné! Intenzita hlasitosti se automaticky sama reguluje v závislosti na okolním hluku. Jediná negativní vlastnost je to, že po delší době nepoužívání (nemluvení) se účastníkovi s tišší helmou (zpravidla spolujezdec v zákrytu) zvýší šum ve sluchátkách (vlivem automaticky zvýšené hlasitosti). Stačí však promluvit, hlasitost se opět nastaví na hovor a je po problému! Nabité jednotky vydrží ve vypnutém režimu 30dní a při aktivním režimu a hovoru cca10 hod., což jsme vyzkoušeli a je to naprosto dostatečné! Více hodin denně stejně nejezdíte! Doba nabíjení max. cca 3hod v nabíječce na 220V a v motorce jsem to prostě připojil do zásuvky pod sedlem na noc a ráno vyndal nabité. Jednotky se po nabití samy přestanou nabíjet. (Pozn. Na kapacitě baterie se to při ranním startu nijak neprojevilo.)
Další kamarád Honza si koupil pouze instalační sadu do integrální helmy (bez účastnické jednotky cca 800,-Kč) a tak mu naší druhou jednotku mohu půjčovat na společných vyjížďkách k vzájemné komunikaci mezi dvěma jezdci. Mám tedy vyzkoušen i přenos za jízdy na větší vzdálenost. Použitá technologie kmitočtových skoků Bluetooth je určena pro přenos na krátké vzdálenosti a tak údaj o dosahu 500m je třeba brát s rezervou. Na tuto vzdálenost intercom funguje jen za naprosto ideálních podmínek. To je na volném prostranství a úsecích bez zástavby a převýšení! Ale nemusíte se bát špatného přenosu! Máme vyzkoušeno, že do nějakých 300m signál projde i vesnicí! Větší problém je však převýšení! Jakmile se první jezdec přehoupne za horizont, ztratí částečně signál (intercom pak začne při hovoru vynechávat slabiky, např. jako u mobilu v místě špatného signálu). Jedná se však o krátkodobý a méně častý jev a nikterak to neovlivnilo naše dojmy z komunikace mezi jezdci. Naopak při běžných vzdálenostech, kdy na vyjížďkách jedeme na dohled za sebou je komunikace naprosto bezchybná! A ani natažení rozestupu např.červenou na semaforu vám nepřeruší kontakt s jezdcem jedoucím před vámi. Jak říkal kamarád Honza: „člověče je to fakt dobrý! Ještě nikdy jsem si tak nepokecal za jízdy na motorce, jako teď!
Také jsem si vyzkoušel přenos hudby v mp3 z mobilního telefonu. Poslech kvalitní, ale není to věc, kvůli které jsem si intercom pořídil. Osobně se raději věnuji jízdě, než poslouchání hudby, ale možná to někdy na delších trasách využije batůžek?
Přes Bluetooth můžete mít do sluchátek i navigaci, ale ta moje Garmin Nuvi 550 ho nemá a tak to nemám vyzkoušeno. Myslím, že poslouchat příkazy k odbočení oželím. Jediné plus by bylo využití displeje navigace s Bluetooth při přijímání telef.hovoru. To se vám pak na displeji navigace zobrazí, kdo vám volá. (Pozn. Rozdíl v pořizovací ceně navigace s Bluetooth – např.Nuvi 550 a Zumo 550 byl však 7tis.Kč!)
Vodovzdorná miniaturní jednotka na straně přilby je jediné, co vám přibude na oblečení! Nic vás neobtěžuje, ani neomezuje.

  

Jednotky F4 jdou spárovat i s předchozími modely řady F3. Negativní je jen již zmiňovaný šum při delším nepoužívání, ale to je daň za automatickou regulaci hlasitosti. Také bych uvítal možnost propojení mezi mnou, batůžkem a kamarádem jedoucím za mnou současně. Ale to je ještě hudba budoucnosti. Na výstavě Motocykl byl již prototyp od Interphonu takovéhoto přídavného zařízení kompatibilního s F4 (Interphone Tribe), ale byl na bázi krátkovlnné vysílačky (jednosměrný provoz a priorita mluvícího účastníka) do sérové výroby se však zatím nedostal.
Závěr mého hodnocení intercomů je ten, že se opět potvrdilo známé rčení, že za málo peněz je málo muziky! Rozhodně nelitujte investice do kvalitního zařízení a za své peníze dostanete v podobě F4 multifunkční přístroj, který je v současné době špičkou na trhu. Udávané parametry nejsou jen reklamním tahem, ale skutečné vlastnosti tohoto zařízení! Jeho kvalita přenosu, rozměry a jednoduchá obsluha mě mile překvapily! S Interphone F4 jsem moc spokojen a všem potencionálním zájemcům ho vřele doporučuji!
                                                                                                                         Luděk.


Autor: Luděk (admin) | Datum: 25.07.2010 | Čtenářů: 2760 | Reakcí: 3 | Hodnocení : 10

Obrázky k článku :
Žádné nejsou nastavené.

Pro hlasování se musíte přihlásit


Komentáře od tohoto článku :
Chtěl bych interphone F4 - Saimyk
Zvažuji že taky letos koupím,ale né v každém obchodě něco vědí...jeto dobrý a když se na něco zeptáte tak louskají leták co že tam to je...aha,tak to jsem nevěděl...tak poraďte. A díky *Milan

Interphone F4 - Bystrčák
Také mám tento model a dost jsem se natrápil šumem při delší odmlce. Prodejce tvrdil, že se s tímto problémem se ješte nesetkal. Řešil jsem to také obnovením hovoru. To, že je to normální mně ulidnilo. Jinak absolutní spokojenost. Dík za podrobnou recenzi - Bystrčák.

zajimavy drzak pro Nuvi500/550 - Anders
http://www.garmin.cz/produkty/specialni-drzaky-ram-mount/stojanek-na-riditka-motocyklu-pro-garmin-nuvi-550.html

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Dalších 5 článku z kategorie Fazer obsah a podkategorie Články

Report z letošního červnového setkání členů Fazerclubu v Mýtě u Rokycan. od Luděk (admin)
Do rekreačního střediska Svatý Štěpán na břehu Štěpánského rybníka jezdíme už od roku 2018.....
Pozvánka na sraz Fazer clubu Lučany 2024. od Beda (hendrik)
Zdravím všechny členy, příznivce a kamarády! Chci Vás uvědomit, že letošní sraz Fazer Clubu v Lučanech nad Nisou se koná 9 - 11.8.2024.
Pozvánka na sraz Mýto 2024 od Zbyněk
První letošní sraz se uskuteční v rekreačním středisku Svatý Štěpán v Mýtě u Rokycan.
Poslední sraz sezóny 2023 na Malé Morávce pod Pradědem. od Luděk (admin)
Poslední klubové rozloučení s letošní sezónou se konalo 8. - 10. září v Jeseníkách.
Letošní sraz v Lučanech nad Nisou od Luděk (admin)
Lučanský sraz, který se konal 11.-13. srpna, je za námi.GALERIE
Fotografie člena Fazerclubu.cz
KALENDÁŘ AKCÍ
STATISTIKA
Uživatelé online :

Počet Hostů 2
Počet členů 0
PŘIHLÁŠENÍ
HLEDAT
POČASÍ