Severní Velebit.
Milí přátelé, kamarádi. Při našem putování po chorvatském pobřeží, stála za povšimnutí jedna jeho krásná část a tou je Severní Velebit.

Ráno,raníčko jsme připravili stroje. Motorkářský oděv nechali u našeho dobrodince a ubytovatele Boža, protože bylo velké vedro a vyrazili.

Zpočátku jsme jeli po profláknuté Jadranské magistrále z městečka Senj přes Žrnovicu do Jablanace. Cestou jsme obdivovali výhledy na ostrovy Krk, Prvič, Goli Otok a později i Rab.Tam jsme koketovali z myšlenkou, přepravit se trajektem na ostrov ale nakonec jsme myšlenku z časových důvodů zavrhli.

Udělali jsme pár fotek, pojedli zmrzlinu a pokračovali dál na městečko Karlobag.Tam jsme také před obědem slavně dorazili. Silva s Mildou pojedli chobotnice, já z Býčkem něco vlastních zásob a vyrazili jsme do hor.  Krásnou hornatou krajinou jsme stoupali přes Oštarijská vrata kolem neuvěřitelných vyhlídek na jadranské pobřeží a okolní kopce až do vesnice Baške Oštarie a pak dál do města Gospič.Tam jsme se stavili v obchodě a doplnili zásoby tekutin. Dali jsme se doleva, na Smiljan a pak zase doleva na Bogdanič a Bužim. Silnice se zužovala a zužovala, jak přibývalo překrásných přírodních scenérií. Trochu jsme se opozdili a najednou vidím. Silva běži proti nám. Úplně ve mě hrklo, myslel jsem na nejhorší. Ale prý viděla jen velkého hřiba. Hlásí nářečím ze Severní Moravy. Tak jsme si to vysvětlili a jelo se dál. Ze silničky se stala cesta s hlubokým štěrkem. Na tuto cestu jsme nebyli vůbec připraveni. Jel jsem v otevřených botách a několikrát mě kámen zasáhl, skutečně bolestivě do palce. Tato cesta byla dlouhá neskutečných 7 kilometrů. Pak se ale všechno obrátilo v dobré, nalezli jsme znovu asfalt a mohli si užívat okolních hor. Silva sice jedenkrát lehla při zastávce na silnici a prohlásila, že už dál nepojede. Ale na to jsme už zvyklí a náladu nám to nepokazí. 


Pokračovali jsme dál na Bakovac a Štirovaču.Kolem hor Golič 1550 metrů a V.Kozjak 1629 metrů. Je zajímavé, že tyto nadmořské výšky, mnohdy převyšující vrchol naší Sněžky v těchto zeměpisných šířkách ani nevnímáme jako hory.


  


 


Pak už se začal terén svažovat a dostávali jsme se Apatišanskou dolinou k vesnici Aniči a dál na Oltare. Potom zase přehršel krásných zatáček a výhledů na moře a jsme ve Sv. Juraji.
Stejně už se stmívá a tak přidáváme plyn a po pobřeží míříme do Senje, kde je náš domovský přístav a laskavý Božo, náš ubytovatel. Při noční rozpravě u travarice jsme se potom od něho dozvěděli, že jsme měli velké štěstí. Jeho tatínek pochází z oněch hor a není tam nouze o medvědy. Božo tam také za ním jezdí. Podle jeho slov stačilo skutečně jen málo a mohli jsme mít velké problémy. Celou naši cestu po horách také lemovaly podivně děravé, dřevěné cedule. Z počátku jsme mysleli, že je to od červotoče, ale……Autor: Šóšin | Datum: 15.12.2010 | Čtenářů: 316 | Reakcí: 5 | Hodnocení : 9

Obrázky k článku :
Žádné nejsou nastavené.

Pro hlasování se musíte přihlásit


Komentáře od tohoto článku :
- Šóšin
Děkuji Luďku za uveřejnění a za práci kterou jsi s tím měl.Té mojí SPZ přicházím čím dál tím víc na chuť.Začíná být originální.Nějaký další díl určitě bude.Jen už to asi tuto zimu nestihnu,

- Anders
Moc pěkné, zvláště v tento sněhem zavátý den. Dik! PS: Ta štěrková cesta mi něco připoměla, co Tobě, Luďku? ;-)

- Mirek06
Krásně jsem se zahřál,když kouknu ven..... pěkné fotky :-)

PS. - Luděk (admin)
Ta tvoje SPZ-tka z kamionu mě vžycky dostane :-))

V Chorvatsku je krásně! - Luděk (admin)
Šóšine, pěkné fotečky! Jen doufám, že bude ještě nějaký díl?

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Dalších 5 článku z kategorie Fazer obsah a podkategorie Články

Sraz Mýto 2023 od Luděk (admin)
První sraz letošní sezóny proběhl již tradičně v RS Svatý Štěpán v Mýtě u Rokycan.
Pozvánka na první letošní sraz Mýto 2023 od Luděk (admin)
Ahoj přátelé a kamarádi jedné stopy. Zvu Vás na setkání členů a přátel Fazer clubu, které se koná ve dnech 12. – 14.5.2023 v rekreačním a školícím středisku „Svatý Štěpán“ u Mýta nedaleko Rokycan.
Dobrá zpráva od Myšák
Ahoj kamarádi,
Vosí Mecheche na Malé Morávce 2022 se povedlo! od Luděk (admin)
Tak je tu termín posledního letošního srazu. Na jednu stranu se strašně těším, ale na druhou je mi líto, že se blíží závěr letošní sezóny.
Setkání v Lučanech nad Nisou 2022 od Luděk (admin)
Náš druhý letošní sraz se konal tradičně v Jizerských horách v Lučanech nad Nisou na chatě Agátha.GALERIE
Fotografie člena Fazerclubu.cz
KALENDÁŘ AKCÍ
STATISTIKA
Uživatelé online :

Počet Hostů 2
Počet členů 0
PŘIHLÁŠENÍ
HLEDAT
POČASÍ