Zbytečné starosti při montáži př. kola na FZS 600Fazer.
Asi jako mnoho z nás, tak i já si na svém šestkovém Fazeru údržbu a menší opravy provádím sám. Samozřejmě pokud na to můj um a vědomosti stačí. Došlo také na výměnu přední pneumatiky, kterou jsem někde na konci sezóny píchnul. Dírka sice jak od špendlíku, ale do dvou týdnů vždy ušla. S lítostí jsem se rozhodl zánovní pneu vyhodit, jelikož na opravené jezdit nechci a koupil jsem novou.

Pustil jsem se do vymontování předního kola. Ne, že bych měl v úmyslu si to sám přezout a vyvážit, ale počasí nebylo zrovna na motorku a také proč připlácet za demontáž kola? Další důvod byl ten, že vymontované kolo mi přezují stoprocentně ihned na počkání a bez předchozího objednání. Tak jsem bez problémů kolo vymontoval, tak jako již několikráte předtím a frčel do Yamahy. Chlapi v servisu Yamaha Ulrich ve Staré Boleslavi kam jezdím nezklamali a podle očekávání jsem po chvíli odjížděl s přezutým kolem. Ihned jsem ho namontoval zpět a těšil se na první vyjetí.

Nadešel den D a já vyrazil. Při pohledu na budíky ale koukám, že nejde tachometr a počítadlo kilometrů?  No, teď to nevyřeším a mrknu na to až doma!

Po návratu jsem povolil osu, opět vyndal kolo, vysunul z něho náhon tachometru, ze kterého mi vypadly do dlaně dva zuby a už bylo jasno! Tak jsem „bezzubý“ kroužek vyndal z pouzdra, umyl ho benzínem a šel otráveně domů. Doma jsem zjistil, že jde o nějaký kompozit s kovovými částečkami a že je magnetický. Ulomené zuby mi ke kroužku přiskočily, jak k magnetu.


 


Druhý den jsem volal kamarádovi Petrovi (Salfovi), který má už spoustu oprav svépomocí za sebou o radu. S největší pravděpodobností mi při montáži nezapadly již zmiňované zuby náhonu do výřezů v kole a po dotažení př.osy se ucvakly. On mi řekl, že u FZS 600 není náhon se šnekem, ale elektromagnetický snímač otáček kola (něco jako na bicyklu). Shodli jsme se na tom, že to asi nebude levná záležitost! Doporučil mi zeptat se v servisu na cenu a nabídl kontakt na kluka co předělává Fazera na naháče vč. budíků, abych se s ním domluvil o případném prodeji tohoto dílu.Druhý den jsem po práci uháněl do Yamahy. Tam mi potvrdili diagnózu, že jsem to vyvedl svou nepozorností při montáži. Podívali se do ceníku a snímač rychlosti na tento model stojí 2500,-Kč! Paráda, co? No, za blbost se holt platí! Pan Ulrich mě ale uklidnil, že nejsem zas takový nešika a že už se to povedlo i jim v servisu. Je to hodně křehké a správné zaskočení zubů je znatelné zapadnutím celého snímače do středu kola jen o 2-3mm. A i při špatném usazení se v pohodě vejde kolo mezi vidlice. Jenže stačí utáhnout osu kola a je vymalováno! Naštěstí servisman v počítači zjistil, že mi může objednat i ten slavný kroužek samostatně a vyjde prý okolo 300,-Kč! To jsem doslova poskočil radostí! Tak jsme se domluvili, že se za tři dny pro něj zastavím. Dnes už budu spát klidně!


 


Tak jsem koncem týdne opět navštívil Yamahu a kroužek už na mě čekal na pultě. Jediná vada na kráse je cena, protože v centrálním skladu Yamaha měli pouze originál Japan a ten je za  600,-Kč, ale stejně mi ho objednali.  Mě to nevadí, hlavně že ho mám a s radostí ho kupuji!  Doma jej ihned namontuji a po několikerém vyzkoušení správného zaskočení zubů (pro jistotu!) dotahuji přední kolo. Fazer je opět komplet a vše je funkční!

Určitě se bude spoustě lidem zdát článek o tom jako prkotina, ale pomůže-li těchto pár řádek ušetřit podobné starosti někomu dalšímu, splní to svůj účel a o tom to je.

Text a foto: Luděk

Článek z archivu Fazer clubuAutor: Luděk (admin) | Datum: 23.01.2010 | Čtenářů: 2021 | Reakcí: 5 | Hodnocení : 10

Obrázky k článku :
Žádné nejsou nastavené.

Pro hlasování se musíte přihlásit


Komentáře od tohoto článku :
- Juriáš

Tak došlo i na mě, mám koupený ten kroužek nový, ale zkusil jsem ho slepit. Dvousložkový epoxydový lepidlo s kovem, slepit to šlo dobře. Teď jen jestli to vydrží. Šlo to i dobře dobrousit, kde to lepidlo bylo vytlačený z prskliny.


- PeeZee

no vcera mi to odeslo taky .... akorat, ze mi to zapinkali borci v pneuservisu :-(


Náhon tachometru - DAWID.cz
Mě ten kroužek respektive ty packy prasknuly cca 3000km po přezouvání pneumatik během jízdy.Najednou přestal ukazovat tachec a něco začala pískat v předním kole :-) origo novej v yamaze stál cca 350kč (fzs600)

Náhon tachometru roman - namoras
jj ,stalo se mi to na šestce taky ,ale stačí obyčejný trafopájka a jde to super zavařit,přesně se to přiloží a v prasklině to provaříš pěkně místo vedle místa a potom to dohladíš. Drží to dost a nebyl s tím problém.

Náhon tachometru - Zbyněk
Pěkně si to napsal,a stát se to při troše spěchu může vlastě každému,čauky Zbyněk.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Dalších 5 článku z kategorie Fazer obsah a podkategorie Články

Sraz Mýto 2023 od Luděk (admin)
První sraz letošní sezóny proběhl již tradičně v RS Svatý Štěpán v Mýtě u Rokycan.
Pozvánka na první letošní sraz Mýto 2023 od Luděk (admin)
Ahoj přátelé a kamarádi jedné stopy. Zvu Vás na setkání členů a přátel Fazer clubu, které se koná ve dnech 12. – 14.5.2023 v rekreačním a školícím středisku „Svatý Štěpán“ u Mýta nedaleko Rokycan.
Dobrá zpráva od Myšák
Ahoj kamarádi,
Vosí Mecheche na Malé Morávce 2022 se povedlo! od Luděk (admin)
Tak je tu termín posledního letošního srazu. Na jednu stranu se strašně těším, ale na druhou je mi líto, že se blíží závěr letošní sezóny.
Setkání v Lučanech nad Nisou 2022 od Luděk (admin)
Náš druhý letošní sraz se konal tradičně v Jizerských horách v Lučanech nad Nisou na chatě Agátha.GALERIE
Fotografie člena Fazerclubu.cz
KALENDÁŘ AKCÍ
STATISTIKA
Uživatelé online :

Počet Hostů 1
Počet členů 0
PŘIHLÁŠENÍ
HLEDAT
POČASÍ