Norsko 2010
Náš "Malý výlet", který jsme plánovali zhruba 4 měsíce dostal 21.6. svou jasnou podobu. Už nešlo couvnout, byli jsme na cestě do Hamburku.

Po srazu FazerClubu ve Svahové s Kyldou a Jardou na Fazeru, Guzzině a Bavoráku jsme kolem 10. vyrazili. Zabaleno bylo tak nějak všechno a co jsme neměli, dokoupilo se cestou. V našem případě deka v Ikea pro chladné dny po první noci v Hamburku.přípravy na cestu

 

Cílem prvního dne cesty byl Hamburk, pěkně rychle po dálnici. Ten den jsme ujeli 618 km, zastávky na benzín a odpočinek. Cestou mě zaujal 3,1 km dlouhý tunel pod Labem v Hamburku a vlastně i celé město se svým přístavem bylo zajímavé. I přes zbytečné nezdržování se jsme do hamburského kempu dojeli asi půl hodiny po zavíračce (kolem půl 9) – naštěstí v recepci ještě byl správce kempu a tak o složení našich hlav bylo postaráno J. Nakoupili jsme místní německé pivo a zalezli ke stanům.sever Dánska


Kemp: speciální cena správce 26,-- EUR za všechny

Ujeto: 618 km (9 h 53 minut jízdy)


 Kristiansand


Druhý den, kolem 9. hodiny odjezd, dál opět po dálnici až do dánského Hirsthals, odkud nám další den odjížděl trajekt. Cílem byl parádní kemp asi 4 km od města s výhledem na Severní moře. Večer neúspěšný pokus o nákup ve městě, nalezení místa nástupu na trajekt, procházka k vodě a spát.

Kemp: 328,-- DKK (za všechny).

Ujeto: 518 km (8 h 37 minut jízdy)trajekt


 

Středa byla ve znamení trajektu a přejezdu na norskou pevninu. Trajekt vyjížděl v 11:45 a plánovaný příjezd do Kristiansandu byl ve 14:00 hodin. Ten náš parádní katamarán měl sice o 15 minut pozdější dojezd, ale přes moře si to fičel rychlostí 70 km/h.

Na norské pevnině bylo naším prvním cílem město Stavanger, kde na nás čekala Ivanka – báječná dáma, která se o nás do druhého dne královsky postarala. Při pravila skvělou večeři a dokonce nám zabalila výborný rybí salát na cestu s sebou.
Hirsthals - na norské pevnině


Cestou kolona ve vedru při výjezdu z Kristiansandu, a totální změna krajiny, všude kolem spousta vody, tunely… Chvilku trvalo než jsme si z rychlého dálničního tempa navykli na norskou pomalou rychlost – 50, 60, 70 – to byly nejčastější čísla na značkách upravujících rychlost.

Večer ve Stavangeru výlet na pláž, kde probíhala oslava slunovratu s ohněm, procházka po pláži a „doma“ pak lahvička vína a povídání. Jen neradi jsme šli skoro za světla spát – a to bylo kolem půlnoci.pláž ve Stavangeru


Ubytování: 0,-- + jsme ještě odjížděli s výslužkou – DĚKUJEME IVANKO!!!

Ujeto: 230 km na motorce + 135 km trajektem (7 h 40 minut jízdy dohromady)

 

Po ránu snídaně v klidu a pak byla v plánu návštěva první norské zajímavosti – PREIKESTOLEN – kazatelna, skalní plošina 600 m nad hladinou moře. Předtím nás ještě Ivanka zavedla do nejhlubšího tunelu Byfjordtunnelen – v nejhlubším místě je na stropě cedulka -233 m. Tunel má asi 6 km a z toho je 5,5 km pěkné klesání a pak zase 5,5 km stoupání. Dál směrem na Preikestolen, cestou náš první malý trajekt pro všechny za 150,-- NOK. Na parkovišti zaplatit 30,-- NOK a protože počasí je nepředvídatelné tak ještě zabalit naše kombinézy a boty do nepromoků – co kdyby náhodou.Jdeme na procházku :-)


Vycházka na kazatelnu obnáší 3,7 km s převýšením asi 300 m, ale rozhodně stojí za to! V cíli nám sice pršelo, ale ten pohled do hlubiny je ohromující. 

Návrat v dešti po kluzkých kamenech byl lehce adrenalinovou záležitostí, ale ještě že jsme to naše oblečení do toho nepromoku zabalili! Nedokážu si představit navlékat na sebe promočenou kůži a někam v tom jet.

 Preikestolen - Kazatelna


Protože výlet byl malinko delší (o několik hodin J) než jsme počítali, nestihli jsme tento den plánovanou trasu a usídlili se v kempu v městečku Tau, kde nám byl nabídnut parádní 4 lůžkový karavan se stanovou předsíní s gaučem a jídelnou a hlavně tam byly 2 přenosné radiátory, takže se dalo usušit vycházkové oblečení J. Večeře byla ze zásob a došlo i na hazardní hry – kostky.

Kemp: karavan 400,-- NOK (za všechny)

Ujeto: 129 km (5 h 20 minut jízdy)

Na kazatelnu a zpět jsme šli 4 h 10 minut. cestou

V pátek jsme se probudili do nízké oblačnosti a raději jsme rovnou vyrazili v nepromocích, což se ukázalo jako správné rozhodnutí. Cílem tento den byly vodopády Lateffosen a Langfoss. Byly naprosto parádní! Cestou pak ještě malý trajekt opět za 150,--NOK. Večer jsme se usídlili v kempu Lofthus v chatičce pro 4 lidi.

Kemp: 590,-- NOK (za všechny)

Ujeto 267 km (9 h jízdy)


v horách

 

Další den nás čekala „horská“ část naší cesty a také norský ledovec Bodalsbreen v JOSTEDALSBREEN NATIONAL PARK. Jedeme raději v nepromocích – je trochu zima a tak nějak pošmourno. Občas na nás ale během dne i vykoukne slunce a až někdy po poledni jsme nepromoky sundali.panoramata


Cesta nahoru dolů, skoro jako alpské průsmyky, akorát že výška ve které se pohybujeme, je značně nižší… leží zde i zbytky sněhu na kterých se dá parádně jezdit po zadku J. Všude v okolních kopcích se tu pasou ovce, kozy, nebo krávy a ohradník okolo silnice není, Norové tam pouze dají značku, takže o setkání s nimi tu není nouze a je třeba si dávat pozor, kde zrovna vyběhnou. Za průjezd národním parkem jsme platili 75,-- NOK.

Večer kotvíme v městečku Olden v Alda campingu v chatce – kvůli předpovědi počasí.

Kemp: 350,-- NOK (za všechny)

Ujeto 311 km ( 8 h jízdy)

 Fazer foto do katalogu


V neděli 27.6. máme v plánu projet se Trollí stezkou (Trollstigen), silnicí zakousnutou do kopce a zahrnující 11 zatáček. Cestou fjordy, tunely trajekty, krávy na silnici a také vodní mlýn s rybím přechodem, dál jezera v kopcích, panoramata, a mraky válející se po okolí a svítící slunce. Na místní poměry jsme jeli zřejmě dost vysoko, na okolních kopcích byly ještě spousty zbytků sněhu. Nad Trollí stezkou okoukneme Trollí stěnu (Trollveggen - parádní věc pro horolezce) vyfotíme spoustu fotek do katalogu, sklouzneme se po sněhu a také v místních stáncích nakoupíme nějaké suvenýry J. My jsme koupili šišku sobího salámu pro kamarády. Na parkovišti jsme potkali bráchu – norského Fazera s potahem na nádrži a hned jsme ho vyfotili.


Trollí stezka zdola


V městečku nedaleko jsme v neděli marně hledali otevřený obchod, kde bychom něco koupili, nakonec nás zachránilo místní bistro, kde jsme nepohrdli norským hamburger menu. Potom ještě asi 2 hodiny cesty a kotvíme v kempu v městečku Bj?elstad v chatce.

Kemp: chatka 400,-- NOK (za všechny)

Ujeto: 256 km ( 9 h 15 minut jízdy)

 Atlantická silnice


Další den a další úžasný cíl – Atlantická silnice(Atlanterhavsveien). Spojuje ostrůvky na severu kousek od Trondheimu a jejím symbolem je most, který z určitého úhlu vypadá, jako by se zvedal do obrovské výšky a zhruba v prostředku byl useknutý a pak už žádná silnice nevedla. Projíždíme, fotíme, je to zajímavé dílo dopravního stavitelství. Na další cestě ještě tunel s modrým světlem uprostřed dlouhý 5,7 km – taky zajímavý zážitek. Tento den také poprvé platíme mýtné a dál míříme směrem na Trondheim část cesty po opravovaném úseku před kterým nás zastavil semafor a po nějaké době dorazilo auto s nápisem „LEDEBIL“  - což byl náš vodící vůz přes opravovanou část silnice. Večer opět kemp (město Malvik), chatička a máme štěstí, dojeli jsme těsně před vydatným deštěm, který jsme pak pozorovali přes okno J. Déšť a prosvítající slunce potom vykouzlili na obloze krásnou duhu, končící ve vodách fjordu – moc pěkná podívaná.

Kemp: 450,-- NOK (za všechny)

Ujeto: 283 km (6 h 49 minut jízdy)

 potkáme je?


V úterý ráno se od nás odpojuje Jarda s cílem dojet za svými kamarády na sever na Lofoty. My s Kyldou volíme už směr jih a předtím ještě se jedeme podívat do Trondheimu – nejsevernějšího bodu naší cesty – v hledáčku máme katedrálu Nidarosdomen. Je nejpamátnější středověkou stavbou v Norsku a stojí nad hrobem Olafa Svatého, který byl králem spojeného Norska od r. 1016. V katedrále kromě ostatků Olafa jsou uchovány norské korunovační klenoty. Času není nazbyt a tak na blízkém náměstí ještě kupuji pár suvenýrů a dál už míříme směr Švédsko. Celou cestu  Norskem jsem čekala kdy uvidíme nějakého losa, nebo soba (jak tam všude vyhrožují těmi dopravními značkami) a tady už vlastně na zpáteční cestě se to podařilo!losice!


Protože se vzadu strašně nudím J tak mám spoustu času zevlovat kolem. Okamžitě jsem intercomem Ondrovi řekla ať zastaví a hned jsme se otočili a jeli jsme ji vyfotit – na palouku u silnice se pásla losice. Je to dost velké zvíře a celkem ochotně pózovala než ji to přestalo bavit a zmizela v blízkém lese. Potom jsme se ještě zastavili v městě R?ros – od r. 1644 zde na místě 600 metrů nad mořem byl důl na měď a městečko se dodnes zachovalo v netknuté podobě – právem si toto převážně dřevěné město zaslouží být na seznamu UNESCO. Opravdu zajímavé místo. Dali jsme si poslední norskou zmrzlinu a vyrazili na další cestu. Dorazili jsme do kempu v Hede, ubytovali se a jeli nakoupit. Protože jsme byli ve Švédsku a tam je přeci jen 2x dráž než u nás koupili jsme spoustu dobrot – od jednorázového grilu, marinovaného masa, rybích filetů až po českou Plzeň J - prostě to pravé na pořádnou žranici.

Potom jsme grilovali, jedli a pili a hráli kostky.

Kemp: chatka 450,-- SEK (za chatku)

Ujeto: 320 km (7 h jízdy)

 Fazer rulez!


Středa 30.6. a nás čeká další přesun na jih Švédskem. Popravdě je tahle část Švédska celkem nezajímavá, lesy pokryté mechy a lišejníky, vesnice podél cesty viditelně chudší než velká města. Navíc celý den prší, takže jedeme v nepromocích a není to nic moc. Potěšili jsme se v městě Mora, kde jsme si v místní restauraci dali moc dobrou pizzu. Salát a nápoje zdarma – moc příjemný. Večer kotvíme v kempu Abbas . V perfektně vybavené chatce sušíme všechno mokré a po pár hrách kostek jdeme po dlouhém dni spát.

Kemp: chata za 450,-- SEK (za chatku)

Ujeto: 355 km (6h 13 minut jízdy)                                        KyldaČtvrtek ráno a Martin navrhuje že by šlo zpáteční cestu zkrátit a protože nechceme jet sami, jdeme do toho – cílem tento den je tedy Malmö. Počasí nám přeje a cesta ubíhá celkem svižně. Ujeli jsme nějakých 634 km a ubytovali se v kempu kousek od Oresundského mostu, přes který jsme pokračovali další den. Tentokrát spíme ve stanu – všichni v jednom – do kempu je možné se ubytovat jen se skandinávskou "Camping Card" a tu nemáme, takže si ji musíme koupit. Aby náklady nebyly zbytečně vysoké, volíme variantu všichni v jednom stanu. Ještě vyrážíme na nákup do obchodu, vezl mě Martin na Guzzině – zkoušeli jsme intercom s druhou motorkou J. A taky se k nám dostala informace že na tento den jsou plánované oslavy 10 let Oresundského mostu a na plakátech jsme se dočetli, že bude i ohňostroj. Příjemné zjištění, že rychlým přejezdem Švédska se nám podaří být u toho. Kemp byl kousek u pláže a tak jen brankou v plotu se tam po setmění přesouváme, samozřejmě s občerstvením v podobě plechovek piva s sebou. Slavnost začala tak, že na obou stranách mostu vytvořili lidé s loučemi souvislou světelnou čáru a až louče dohořely přišel na řadu ohňostroj, zahájený světlicemi z každého mostního pilíře postupně ze švédské strany na dánskou a potom veliké ohňostroje na každé straně mostu. Ten švédský byl opravdu veliký a trval zhruba čtvrt hodiny. Pěkná podívaná.

Kemp: stan + skandinávská karta 305,-- SEK (karta 130,-- SEK)

Ujeto: 634 km (9 h jízdy)Oresundský most 

Předposlední den a přesun do Hamburku do stejného kempu jako první den. Přes Oresundský most, tunelem a přes další mosty Dánskem a kousek Německem. Jedeme celkem svižným dálničním tempem a i přes to dojíždíme po zhruba 510 km do Hamburku až kolem půl 5. V obchůdku v kempu jsme si koupili pár piv a po nezbytné sprše jsme poseděli s místními u fotbalového zápasu Holandska proti Argentině. Také se ozval hlad a protože se nám nechtělo nic dělat, vyrazili jsme do vedle kempu stojící IKEA a za pár Euro jsme si dali „ikeácký koule“ a pak ještě zmrzlinu jako zákusek. Potom už značně unaveni jsme zalehli, s tím že Martin se chystal druhý den ráno vyrazit brzy, aby se vyhnul největšímu vedru, které podle zpráv z domova v dnech našeho návratu panovalo všude kolem. My – protože já a vstávání nejsme kamarádi – jsme odjezd plánovali až na pozdější dobu.

Kemp: stan – spec. cena 26,-- Eur za všechny

Ujeto: 512 km (6 h 39 minut jízdy)

 zasloužená koupel


Poslední den 3.7. – Martin skutečně vyrazil ráno kolem 5 hodiny. My ještě tak další dvě hodiny spali a pak protože teplo bylo skutečně neúnosné, jsme někdy kolem půl 9 vyrazili na cestu do Jirkova. Obrovské teplo na dálniční přesuny fakt není to pravé. Stavěli jsme na benzín a nanuky a pití. Cesta až do Freibergu, který je nějakých 70 km před cílem byla docela svižná, ale od Freibergu, vzhledem k asi tisíci různých uzavírek a odboček jsme do Jirkova jeli přes dvě hodiny. Totálně upečení jsme se nakonec ocitli na, nejspíš původně pěším, hraničním přechodu v obci Kálek. Silnička šíleně děravá a záplatovaná, široká necelé dva metry, prostě motorkářův sen. Odtud už jsme ke Kyldům dojeli za chvilku, dali si osvěžující sprchu a něco k jídlu a všichni společně vyrazili na točenou Plzeň. Poseděli jsme, popili a pak unavení šli spát.

Ujeto: 600 km (8 h jízdy)

 

Přesun do Prahy 4.7. zase vedro, zadek už ani neví že tam je.

Ujeto 96 km za 1 h 15 minut. zvládla ještě 500 km :-)

Celkem jsme ujeli: 5138 km

Stálo nás to: 17 710,-- Kč + 11 917,-- Kč za benzín

Průměrná spotřeba na FZS 600 – 5,98 litrů/100 km

 

Postřehy z cesty:

-         Všude v Evropě se jezdí po okreskách a dálnicích cca. o 10km vyšší rychlostí, než je maximální, a to i v Norsku, kde jsou pokuty astronomické. Rychlost se ale dodržuje ve městech a vesnicích.

-          V Norsku prakticky žádné dálnice nejsou.

-         Motorky téměř nikde neplatí mýtné.

-         Švédsko je levnější než Dánsko.

-         "Camping Card" nikde jinde než v kempu v Malmö nechtěli

-         Velmi se osvědčilo mít na každý den předpověď počasí pro oblast, kudy pojedeme – domluvit se z někým v ČR aby to posílal přes SMS.

 

   Další fotky jsou zdeAutor: Eva | Datum: 30.07.2010 | Čtenářů: 1046 | Reakcí: 10 | Hodnocení : 9

Obrázky k článku :
Žádné nejsou nastavené.

Pro hlasování se musíte přihlásit


Komentáře od tohoto článku :
- Kedaros
Ahoj, moc pěkný,příště třeba dojedete až na Nordkapp. Tam potkat nějakého soba už není problém, spíš se kolikrát pletou nebezpečně pod kola:) Můžu potvrdit že je opravdu pravdou že skutečná Itálie začíná od Salerna a Norsko od Trondheimu.

Krása!! - vosa
Tak jsem si konečně sedla a dočetla nové příspěvky. Krásná příroda, hezké fotosy, ale najednou moc kilásků, už se těším, až se uvidíme a povykládáte. Bzz ollé

- pitrysek3
Tak jsem konečně našel chvíli a celej článek dočetl v klidu do konce.Co říct? Super...

- pitrysek3
Tak jsem konečně našel chvíli a celej článek v klidu přečetl.Co říct??? Super.....

- Šóšin
No Evičko,moc pěkně jsi to napsala.A zajímavé fotky.Některé,umělecká díla.Jsem rád, že se zadařilo a cesta dopadla dobře a bez komplikací.

- Ali
Ahoj, díky za slíbený cestopis. Musím říct, že podobná cesta mě vždycky lákala, ale na základě našeho posledního rozhovoru jsem se rozhodl, že tyhle státy vynechám a cestopis od vás mi bude úplně stačit :-) Hezký zbytek léta bez deště :-)

10b - Pivko
paráda,taky mě to láká a tak díky za inspiraci a pěkné foto.

- Luděk (admin)
Moc pěkné! A ta fotka s Fazerem před vrcholky hor je prostě úžasná!!!

- dettektorr
Moc hezký. snad se mi taky jednou povede absolvovat takový výlet. Gartuluju ke šťastnému návratu a k hladkému průběhu cesty.

Norsko - Racek
Ta příroda je pecka!!! Supr fotky , musela to bejt paráda ;-)

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Dalších 5 článku z kategorie Fazer obsah a podkategorie Články

Sraz Mýto 2023 od Luděk (admin)
První sraz letošní sezóny proběhl již tradičně v RS Svatý Štěpán v Mýtě u Rokycan.
Pozvánka na první letošní sraz Mýto 2023 od Luděk (admin)
Ahoj přátelé a kamarádi jedné stopy. Zvu Vás na setkání členů a přátel Fazer clubu, které se koná ve dnech 12. – 14.5.2023 v rekreačním a školícím středisku „Svatý Štěpán“ u Mýta nedaleko Rokycan.
Dobrá zpráva od Myšák
Ahoj kamarádi,
Vosí Mecheche na Malé Morávce 2022 se povedlo! od Luděk (admin)
Tak je tu termín posledního letošního srazu. Na jednu stranu se strašně těším, ale na druhou je mi líto, že se blíží závěr letošní sezóny.
Setkání v Lučanech nad Nisou 2022 od Luděk (admin)
Náš druhý letošní sraz se konal tradičně v Jizerských horách v Lučanech nad Nisou na chatě Agátha.GALERIE
Fotografie člena Fazerclubu.cz
KALENDÁŘ AKCÍ
STATISTIKA
Uživatelé online :

Počet Hostů 2
Počet členů 0
PŘIHLÁŠENÍ
HLEDAT
POČASÍ