Zapojení druhého světla - FZS 600 Fazer
Chtěl bych se s Vámi podělit o mojí zkušenost při zapojování druhého světlometu na Fazeru. Je to velmi často diskutovaná úprava na různých fórech a já si z toho všeho vybral to nejlepší a vrhnul jsem se do úpravy na své kočičce. Nevím jak Vám, ale mě to prostě vadilo, že mi při zapnutých tlumených světlech svítilo jen to levé a v pravém jen slabě žmurkala parkovačka.

Nejsem příznivcem žádných fušeřin a proto jsem zůstával dlouho v klidu s tím, že nebudu na mé sériovce dělat nějaké úpravy. Jednou jsem se začetl na fóru o jakémsi záhadném zeleném drátu, který je v kabelovém svazku fazera a že když se tento drát propojí s druhým tlumeným světlem, tak vše funguje jak má. Tohle byl impuls pro to, abych se o to začal trochu více zajímat.

Vrhnul jsem se do hlubin internetu a pročetl a proštudoval vše co se tohohle tématu týká a z tohoto jsem vyvodil tyto závěry: Fazer FZS 600 je skutečně připraven na to, aby svítil dvěma lampičkami, má totiž napravo dvouvláknovou žárovku, kde je využíváno pouze dálkové vlákno, tlumené není zapojeno. V kabelovém svazku je nezapojený ,, záhadný " drát zelené barvy, který kupodivu i autor manuálu zapomněl zakreslit do schématu zapojení motorky.

                                      

Je fatální chybou propojit pouze jedno tlumené světlo z druhým! (Jak je mnohdy na netu doporučováno) Neboť při přepnutí na dálková světla svítí všechny tři vlákna, tedy dohromady kolem 170W, což je už docela dost z hlediska průřezů drátů ve svazku, zatěžování přepínačů a relé nad únosnou mez, což vede ke snižování životnosti atd, největší nebezpečí je ale v tom, že hrozí přehřátí paraboly a následně prasknutí skla!.

Při porovnávání zapojení Fazerů ročníku 1998/99 a mého ročníku 2000 jsem zjistil že zelený drát byl zapojen až skutečně od roku výroby 2000 (dle manuálu) tzn. že majitelé ročníků 98/99 musí vyvést drát už od přepínače tlumená/dálková (prakticky nevyzkoušeno). Následné ročníky tento zelený drát již standardně mají, pouze uložení konektorů pod nádrží se různí. Na mém Fazeru 2000 je v plastové krabičce pod nádrží, u pozdějších ročníků je údajně pod termostatem (zdroje z internetu).

                                       

Na základě těchto informací jsem se vrhnul do úpravy. Na obrázku dole je zapojení okopírované schema z manuálu, kde jsem zeleně doplnil chybějící ,, záhadný " zelený drát, které autor zapomněl dokreslit, tento drát je zapojen do konektoru G (green) , taktéž označen zeleně.

                                      

Úprava spočívá v doplnění  drátu od konektoru G k volnému vláknu řárovky ( označeno červeně, vč. konektorů ). Jelikož se mi nepodařilo sehnat origo konektor který bych zacvaknul do černé kostičky, propojil sem zelený drát s novým drátem (v mém případě jsem použil modrý)  rychlospojkou a vyvedl ho spolu s ostatními svazky k přednímu světlu, samozřejmě ve smršťovací bužírce.

                                      

V konektoru u pření dvouvláknové žárovky chybí horní kontakt, právě ten, který je na tlumeném vlákně. 

                                      

V prodejně autopotřeb jsem koupil za  59,-Kč. sadu ,, konektor H4"  kde jsem použil jeden konektor, který do origo kostičky Fazeru pasuje jako prdel na hrnec.

                                      

No a bylo to, funguje to, při zapnutých tlumených světlech svítí levá H1 a pravá tlumená H4, tedy příkon celkem 110W, při přepnutí na dálková svítí stále levá tlumená H1 a pravá dálková H4, tedy příkon 115W.  Já jsem spokojen, a co vy?
Text a foto: Biker 007

Článek z archivu Fazer clubuAutor: biker007 | Datum: 16.01.2010 | Čtenářů: 4404 | Reakcí: 10 | Hodnocení : 10

Obrázky k článku :
Žádné nejsou nastavené.

Pro hlasování se musíte přihlásit


Komentáře od tohoto článku :
Super návod, za chvilku hotovo. Díky podrobný popis. - Artaj1

A přeci to má svítit - Morituri

Mám krátce Fazera a myslel jsem, že je prasklé vlákno. Vyměním žárovku a udivilo mě, že nesvítí. Pak vidím že chybí drátek a hledal jsem, jestli je to nějaká chyba nebo výrobní vlastnost. Co nejdřív si pohraju se zapojením. Díky za podrobný návod. 

*Říká : Super*


bezva návod - Lunči

mám r.v.2000 svítí mě obě světla tak jsem se jen ze zvědavosti a po přečtení tohoto super návod chtěl přesvědčit, že je vše zapojeno správně. A co nevidím fušersky propojené tlumené světlo z H1 na tlumenou H4. Ha tak to není zas tak překvapující v zemi Béďů Trávníčku :D :D No nic zítra se na to vrhnu a udělám to pořádně. ;)


- Sokky

Mam 98 a zelený drát tam je, takže to určitě zapojím *Říká : Super*


paráda - Freeangel
Mám ročník 99 a záhadný zelený drát tam byl Dle návodu je to hračka. díky

Díky, díky - už svítím - jakubisko
Rok 2001 - vše ok a přesně podle výše uvedeného. Díky moc za návod. Už konečně svítím :)

pro SparrowCZ - Mildas
Tak to máš nějakej guláš v elektrice, pokud se nepletu. Správně na potkávací svítí pouze levá H1 a na dálkový se k ní přidá v pravým světle ješte dálkový vlákno u H4. Principem úpravy je zapojit ještě nevyužitý potkávací vlákno u H4 s tím "tajemným" zeleným drátem :-) Mimochodem i já u Fazeru r.v. 99 drát našel v krabičce pod nádrží.

Nechápu - SparrowCZ
Zdravím, podrobně jsem si prostudoval a vytiskl zde uveřejněný návod na zapojení obou očí. Vlastním Fazera FZS 600 r.v.2001. A mám trochu problém se zapojením. Pří pohledu ze sedla: V pravé lampě sídlí žárovka H4 a v levé H1. Při zapnutí tlumených světel svítí v pravé lampě tlumená H4 + parkovačka. Při přepnutí na dálková svítí pravá H4 (tlumená) a rožne se i levá H1 (dálková). Postupoval jsem podle návodu, našel zelenej káblík, ale ať dumám jak dumám, v levé lampě nemám KAM zapojit ten tajný zelený drát, jelikož H1 má pouze 2 koncovky. Ledaže bych ho přivedl k pravé lampě a zprovoznil tak "dálkové vlákno" na H4. To ale stejně neřeší hlavní problém, že při zapnutých tlumených světlech svítí pořád jen JEDNA lampa (pravá). Možná jsem úplně blbej a něco jsem tady nepochopil, ale opravdu nevím jak to mám teda udělat, aby svítily obě stvětla při přepnutí na tlumená. Poradíte/vysvětlíte někdo? Dík moc Jarda kenny25@post.cz

Super návod - Racek
Mám sice rok 1999 , ale ten zelenej kablík byl pod nádrží taky , paráda a díky , už svítím oběma očima už skoro měsíc.

skvělý - Joss
Díky za tenhle skvělej návod. Postupoval jsem přesně podle něj a šel "na jisto". ušetřil jsem spoustu času zkoumáním a laborováním. Ještě jednou díky.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Dalších 5 článku z kategorie Fazer obsah a podkategorie Články

Sraz Fazer clubu - Mýto 2020 od Luděk (admin)
Koncem června se konal sraz členů a přátel Fazer clubu v Mýtě u Rokycan, v rekreačním středisku Svatý Štěpán.
Pozvánka na sraz fazer clubu Lučany 2020. od Beda (hendrik)
Zdravím všechny členy, příznivce a kamarády! Chci Vás uvědomit, že devátý sraz Fazer Clubu v Lučanech nad Nisou se koná 14 - 16.8.2020
Pozvánka na Sraz členů a přátel Fazer clubu - Mýto 2020 od Pejrak
Ahoj přátelé a kamarádi jedné stopy. Jako každý rok bychom Vás i letos chtěli se Zlatíčkem pozvat již po 13. na západočeské setkání Fazer clubu ČR, které se koná ve dnech 15.- 17.5. 2020 v rekreačním a školícím středisku „Svatý Štěpán“ u Mýta nedaleko Rokycan.
Rozloučení se sezónou 2019 - sraz Výrovice od Luděk (admin)
Poslední klubový sraz této sezóny se uskutečnil na jižní Moravě ve Výrovicích u Znojma.
Report o srazu v Lučanech nad Nisou – 2019 od Luděk (admin)
Klubové setkání členů Fazer clubu, které se konalo 9.-11. srpna je za námi.GALERIE
Fotografie člena Fazerclubu.cz
KALENDÁŘ AKCÍ
STATISTIKA
Uživatelé online :

Počet Hostů 1
Počet členů 0
PŘIHLÁŠENÍ
HLEDAT
POČASÍ